Med je už celé tisícročia vyhľadávanou zložkou potravy človeka známou svojimi liečivými účinkami. Má mnoho prívlastkov a pomenovaní... tekuté zlato, elixír života, alebo hojivý zázrak. Táto sladká, chutná ale i lepkavá hmota je najstaršie sladidlo, ktoré nám príroda dáva. Bola uctievaná ako dar, či pokrm bohov.
Už egyptské rukopisy z roku 2000 pred Kristom spomínajú med ako vynikajúci prostriedok na hojenie rán a vredov. Jeho antibakteriálne účinky a liečebné schopnosti uznávali aj antickí Gréci, a po nich Rimania.
Nakoniec, aj naši predkovia sa posilňovali medovinou a využívali med ako domácu medicínu. A už vtedy vedeli, že med má pozitívne účinky aj na zažívací trakt človeka.
Jedno staré indické príslovie hovorí: „Ak sa chceš dožiť vysokého veku, jedz med a pi mlieko“. Nejeden panovník, i veľký Napoleon, si zvolil do svojho erbu včely.
Zmienku o mede nájdete aj v Biblii, Mojžiš vedie Izraelitov do zasľúbenej zeme oplývajúcej medom a mliekom. Gréci dávali med do hrobov zosnulých ako symbol večného života.
Albert Einstein povedal: „Päť rokov po smrti poslednej včely zahynie aj naša planéta“.
Základným materiálom pre získanie medu je najmä nektár z kvetov a medovica. Tieto sladké šťavy včielky zbierajú, obohatia ich látkami z vlastného tela, pozmenia a zhustia ich vo svojom tráviacom ústrojenstve a ďalej ich uskladnia v plástoch, kde med zaviečkujú a nechajú dozrieť.
Špecifické zloženie medu závisí najviac od kvetov navštívených včelami, ktoré med produkovali a líši sa podľa lokality, obdobia, sezóny a jednotlivých včelstiev. Výhodou medu je jeho nízky glykemický index.
Typické zloženie medu je nasledovné:
V mede sa nachádza aj veľké množstvo minerálov. Okrem selénu sú v ňom prakticky všetky stopové prvky nachádzajúce sa bežne v prírode. Medzi najdôležitejšie patrí draslík, vápnik, fosfor, horčík a železo. Ak ho budete jesť, nemusíte kupovať drahé výživové doplnky.